चुनावको मनोबिज्ञानले सेयर बजारमा सकारात्मक प्रभाव

351 पटक पढिएको

१० फागुन, काठमाडौं । स्थानीय चुनावको घोषणाले सेयर बजारमा सकारात्मक प्रभाव पर्न सक्ने देखिएको छ । निर्वाचनको मिति घोषणाको कुरा चल्न थालेदेखि नै बढेको बजारमा मिति तय भएपछि सकारात्मक मनोवित्रान परेको हो । सरकारले निर्वाचनकै लागि १० अर्ब छुट्याउँन निर्देशन दिइसकेको छ । निर्वाचनको लागि भनेर  राजनीतिक दलले बजार खर्च नगरेको भन्ने बैंकरहरुको भनाईलाई आधार मान्ने हो भने निर्वाचन मिति घोषणापछि खर्च हुन थाल्दा बजारमा पैसा पनि आउँने र बैंकिङ प्रणालीमा देखिएको पुँजी अभावको समस्या समाधानमा पनि केही सहयोग पुग्ने छ ।

सोमबार मात्रै राष्ट्रिय योजना आयोगका उपाध्यक्ष मीनबहादुर श्रेष्ठले चैतमा बैंकहरुले धान्न नसक्ने गरि तरलता हुने बताएका थिए । सरकारले खर्च क्षमता बढाउँने तर्कमा आधारित भएर उनले यस्तो धारणा राखेका भएपनि निर्वाचन मिति घोषणाको प्रभावलाई समेत आधार मानिएको हुनसक्ने देखिन्छ ।
यता, निर्वाचनमा मतभेद राख्दै तराइका दलहरु बिरोधमा उत्रिएको कारण राजनीतिक वातावरण भने स्पष्ट हुन सकेको छैन् । यद्यपी चुनावको मिति बैशाखमा रहेको र बैशाखसम्ममा सुचीकृत कम्पनीहरुको तेस्रो त्रैमाशको वित्तीय विवरण पनि सार्वजनिक हुने भएकोले यसपछि पनि बजारमा वृद्धि आउने अपेक्षा लगानीकर्बजारलाई यसले पनि सकारात्मक प्रभाव भने पार्ने छ ।

यता, कम्पनीहरुको सेयर मूल्य पनि एक बर्षयताकै न्युन तहमा आएकोले पनि राम्रा कम्पनीहरुमा आकर्षण बढ्न सक्ने छ । यसले पनि बजारलाई सकारात्मक प्रभाव पार्ने छ ।

ध्यान दिनुपर्ने कुरा

चुनाव हुन सकेन भने पनि वित्तीय विवरणको प्रभाव बजारमा पर्ने सम्भावना छ । तर, चुनावको विषयमा लिएर तराईमा अराजक अवस्था नै आयो भने केही प्रभाव पर्न सक्ने सम्भावना भने नकार्न सकिदैन् ।

बीमा कम्पनीहरुको चुक्ता पुँजी वृद्धिको कुरा बजारमा फेरी उठेको छ । बीमा समितिकै भनाई भन्दै आएका समाचारहरुको आधारमा पनि यो समूहमा लगानी बढेको छ । यद्यपी बीमा समितिको आधिकारिक धारणा नआएकोले यी समूहका कम्पनी छनौट गर्दा राम्रा र प्रतिफलबाट लगानी उठाउन सकिने कम्पनी छान्नु सही हुन्छ ।

बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरुले जारी गर्ने सेयरमा बैंकहरुबाटै लगानी भएको राष्ट्र बैंकले समेत स्वीकार गरेको छ । मंगलबार हुने मौद्रिक नीतिको अद्र्धबार्षिक समिक्षामा यसलाई निरुत्साहित गर्ने नीति आएमा भने बजारलाई प्रभाव पर्न सक्छ ।

त्यस्तै, चुक्ता पुँजी वृद्धिको लागि कम समय दिइएको भनेर राष्ट्र बैंकको आलोचना पनि सबैतिरबाट भएको छ । राष्ट्र बैंकले पुँजी वृद्धिको लागि समयावधिमा पुनबिचार गरेमा भने लगानीकर्ताले तत्काल सोचेजस्तो प्रतिफल पाउँने सम्भावना नहुन सक्छ ।

हुनतः बैंकहरुमा कर्जा योग्य लगानीको अभाव अस्थाई समयको लागि भएकोले देखिएको छ । यसले नाफामा असर गर्न सक्ने सम्भावना पनि रहने आंकलन गरिएको थियो । तर थप कर्जा बिस्तार गर्न नसकेपनि जारी भएका कर्जाबाट नियमित आम्दानीमा भने समस्या नपर्ने भएको नाफा घट्ने नै भने नहुनसक्छ । यद्यपी यो पक्षलाई पनि लगानीकर्ताले ध्यानमा राख्न जरुरी छ, अनलाईन खबरमा समाचार छ ।

तपाईको प्रतिक्रिया

बाना सर्यो आफ्नै सामुदायिक भवनमा

विजय थापा - बाल्टिमोर एसोसीएसन अफ नेप्लीज इन अमेरिका (बाना) औपचारिक रुपमा आफ्नै सामुदायिक.. ...

मिचिएको सीमामा जाँदै नेविसंघ

काठमाडौँ– नेपाली कांग्रेसको भातृ संगठन नेविसंघ वीरगञ्जमा भारतले मिचेको सीमाको अवलोकनका.. ...

चर्चित नायिका केकी अधिकारीको चलचित्र ‘कोहलपुर एक्सप्रेस’को C O W सार्वजानिक

नायिका केकी अधिकारीले निर्माण गरेको चलचित्र ‘कोहलपुर एक्सप्रेस’को पहिलो गीत ‘सी ओ डब्लु.. ...

बरु मरेर जाउँला कांग्रेस छाड्दिन-चन्द्रावति पौडेल (भिडियो सहित)

पोखरा २५ बैशाख । स्वर्गीय रामजी पौडेल बादल की धर्मपत्नी चन्द्रावति पौडेलले बाचुन्जेल.. ...

चलचित्रमा सफलता : सुन्दरी केकीको ‘ऐश्वर्य’

काठमान्डौं । छठ पर्वको दिनबाट नेपाली हलमा प्रदर्शन आरम्भ गरेको वर्षको प्रतिक्षीत फिल्म.. ...

काठमाडौमा प्लाष्टिकको चामल छयापछयाप्ती, सानो भर्‍याङबाट एक व्यापारी पक्राउ

काठमाडौं २८ असार । तपाइ हामीले विभिन्न सामान नक्कली तथा तरकारी फलफुलमा बिषादी मिसाइएको हुन्छ.. ...

Today Exchange Rate