कास्कीमा कसले मार्ला बाजी ? कस्तो छ पहिलेको अवस्था ?

5544 पटक पढिएको

प्रकाश ढकाल
पोखरा, २२ बैशाख ।
सरकारले दुई चरणमा स्थानीय तहको चुनाव गर्ने गरी मिति घोषणा गरेको छ । प्रतिपक्षी दलसहितको समन्वयमा बैशाख ३१ र जेठ ३१ गते चुनावको मिति तय गरिएको हो । पहिलो चरणमा ३, ४ र ६ नम्बर प्रदेशमा बैशाख ३१ गते चुनाव हुँदैछ । पहिलो मितिमा चुनाव घोषणा भएका तीनै प्रदेशका ३४ जिल्लाबाट स्थानीय तहका उम्मेदवारले मनोनयन दर्ता गराएका छन् । चुनाव नजिकिँदै गर्दा स्थानीय तहमा कुन पार्टीको जीत होला भन्ने बहस पनि सुरु भएको छ । बिशेषगरी काँग्रेस र माओबादीको बर्चश्व छ, कास्कीमा । एमालेसँग काँग्रेसको डर छ भने काँग्रेसले एमालेलाई प्रमुख दावेदार ठानेको छ । दुवै पार्टीलाई चुनाव जित्नेमा आशंका छ । त्यसैले दुवैले तेश्रो र चौंथो शक्तिको साथ खोजिरहेका छन् । माओबादी केन्द्र र राप्रपालाई आफ्नो पक्षमा पार्ने दुवैको दाउ रहेको बुझिन्छ ।
बिगतका चुनावलाई केलाउने हो भने २०६४ को चुनावमा पहिलो बनेको माओबादी ७० मा तेश्रो बनेको थियो । २०६४ को तेश्रो पार्टी नेपाली काँग्रेस ७० मा दोश्रो पार्टी बनेको थियो । ६४ सालमा दोश्रो हुँदै एमाले ७० मा पहिलो पार्टी बनेको छ । समानुपातिक तर्फको मतगणनामा २०६४ मा ५९ हजार ७ सय ८० मत पाएको माओबादी ७० मा २३ हजार ३ सय १ मतमा खुम्चियो । नेपाली काँग्रेसले ६४ सालमा ४६ हजार २ सय ७८ मत प्राप्त गर्दा एमालेले ५० हजार ८ सय ८१ मत पायो । ७० सालमा एमालेले समानुपातिक मत ५० हजार ५ सय ४० मात्रै पाउँदा काँग्रेसको पोल्टामा ४८ हजार ७ सय ५४ मत थियो । यसरी हेर्दा नेपाली काँग्रेसले पछिल्लो समय समानुपातिक तर्फको मत ६४ मा भन्दा बढाएको छ भने एमालेको यथावत जस्तै छ । राप्रपा र राप्रपा नेपालको मतलाई जोड्दा ६४ मा ५ हजार ६ सय ५५ मत थियो भने ७० मा ९ हजार ५ सय ९९ मत छ । अरु दलको उपस्थिती कास्कीमा बलियो छैन । यद्यपी नयाँ शक्ती पार्टी र संघीय समाजबादी फोरम लोकतान्त्रिकको पनि ठिकै उपस्थिती छ । २०६४ मा माओबादी, काँग्रेस, राप्रपा बाहेकका ४८ दलले १६ हजार ३ सय २९ मत पाएका थिए । २०७० मा अखण्ड नेपालले ६ हजार ९९ मत सहित पाँचौ बनेको थियो भने संघीय समाजबादी पार्टी नेपालले ४ हजार ५ सय १० मत सहित छैठौं पार्टी बनेको हो । अखण्ड र संघीय समाजबादी सहित १ सय १८ दलले २१ हजार ६ सय ९६ मत प्राप्त गरेका थिए ।
विगतका चुनावलाई आँकलन गरेर दुवै ठूला पार्टीले माओबादीसँग सहकार्य गर्ने दाउमा थिए । यद्यपी काँग्रेसले बाजी मारेको छ । प्रत्यक्ष तर्फको मतगणनामा पनि ६४ मा माओबादी पहिलो पार्टी हो भने एमाले दोश्रो तथा काँग्रेस तेश्रो थियो । ७० सालमा एमाले पहिलो र काँग्रेस दोश्रो बन्दा माओबादी तेश्रो तथा राप्रपा र राप्रपा नेपालको संयुक्त पार्टी चौंथो पार्टी बनेको छ । एमाले र काँग्रेसबीचको समानुपातिक मतान्तर जिल्लाभर १ हजार ७ सय ८६ छ । संसदिय चुनाव र स्थानीय तहको चुनाव फरक भएकाले आँकलन गर्न सजिलो भने छैन । यद्यपी पार्टीगत उपस्थितीले काँग्रेस र एमाले झण्डै बराबर अस्थित्वमा छन् ।

तपाईको प्रतिक्रिया

बाना सर्यो आफ्नै सामुदायिक भवनमा

विजय थापा - बाल्टिमोर एसोसीएसन अफ नेप्लीज इन अमेरिका (बाना) औपचारिक रुपमा आफ्नै सामुदायिक.. ...

मिचिएको सीमामा जाँदै नेविसंघ

काठमाडौँ– नेपाली कांग्रेसको भातृ संगठन नेविसंघ वीरगञ्जमा भारतले मिचेको सीमाको अवलोकनका.. ...

चर्चित नायिका केकी अधिकारीको चलचित्र ‘कोहलपुर एक्सप्रेस’को C O W सार्वजानिक

नायिका केकी अधिकारीले निर्माण गरेको चलचित्र ‘कोहलपुर एक्सप्रेस’को पहिलो गीत ‘सी ओ डब्लु.. ...

बरु मरेर जाउँला कांग्रेस छाड्दिन-चन्द्रावति पौडेल (भिडियो सहित)

पोखरा २५ बैशाख । स्वर्गीय रामजी पौडेल बादल की धर्मपत्नी चन्द्रावति पौडेलले बाचुन्जेल.. ...

चलचित्रमा सफलता : सुन्दरी केकीको ‘ऐश्वर्य’

काठमान्डौं । छठ पर्वको दिनबाट नेपाली हलमा प्रदर्शन आरम्भ गरेको वर्षको प्रतिक्षीत फिल्म.. ...

काठमाडौमा प्लाष्टिकको चामल छयापछयाप्ती, सानो भर्‍याङबाट एक व्यापारी पक्राउ

काठमाडौं २८ असार । तपाइ हामीले विभिन्न सामान नक्कली तथा तरकारी फलफुलमा बिषादी मिसाइएको हुन्छ.. ...

Today Exchange Rate